hlavní strana o galerii
nápověda kontakt
Detailní informace o výtvarném díle

Autor:Otakar Štáfl
Název:Hradčany
Technika:dřevoryt / papír
Rok vzniku:1909
Rozměr tisku:5,1 x 10,5 cm
Rozměr papíru:9 x 16 cm
Stav:

velmi dobrý stav

Poznámka:

volný list (nerámováno)

Cena:Kč 200,-      EUR?
Cena dopravy:
 Pro slovenské zákazníky     For foreign customers
zeptat se zobrazit všechna díla tohoto autora
kosik Nákupní košík  

Informace o autorovi

Otakar Štáfl (30. 12. 1884, Německý Brod - 14. 2. 1945, Praha)

Český malíř a ilustrátor. Kreslit a malovat začal již v mládí. V Praze byl přijat do krajinářské školy Ferdinanda Engelmüllera. Už jako žák získal za akvarely vystavené v Rudolfinu první honorář. Svou pilnou prací si postupně získával vážnost a jméno v uměleckém světě. Kreslil pražská zákoutí a roku 1907 je vystavil v Počátkách. Perokresbami zdokumentoval Chrudim pro knihu profesora Mušky „O staré Chrudimi“ (1907). Velké množství jeho obrázků, převážně s architektonickými motivy, bylo publikováno téměř okamžitě v časopisech Český svět a Zlatá Praha a jiných uměleckých časopisech té doby.

Roku 1910 se oženil s dcerou ředitele nakladatelství Politika Václavou Brychtovou. V tomto nakladatelství získal zaměstnání jako grafik a navrhoval plakáty. Na vídeňské výstavě Ex libris v roce 1913 byly velmi úspěšné jeho knižní značky. Jeho fantazie a láska k přírodě se nejvíce projevila v knižních ilustracích, zejména pro děti a mládež. Kresbou, dřevorytem i akvarelem ilustroval desítky knih. Po válce se zasloužil o vybudování pomníku Karla Havlíčka a o vznik Havlíčkova muzea.

Nejproslulejší je Štáfl jako malíř Tater, kde prožil značnou část svého života. Jejich krásu zachytil nejen v nesčetných akvarelech, ale i v monumentálních olejích. V roce 1928 vyšel tiskem cyklus 120 akvarelů z Vysokých Tater. Dva obrazy s motivy z Vysokých Tater byly dokonce vydány na poštovních známkách. Štáfl nezapomínal ani na svou rodnou Vysočinu. Mezi jeho nejoblíbenější patřily vršky mezi Zbožicí a Horní Krupou, ale i v Havlíčkově Borové, na Humpolecku a Chotěbořsku. Zde všude maloval nejvíce v posledních letech svého života, za druhé světové války.

Zemřel 14. února 1945, kdy byl jeho ateliér na Vinohradech zasažen bombou spojeneckých letadel. V Brodě, v jeho rodném městě, mu byl v roce 1957 otevřen památník. Je umístěn do obranné věže středověkého opevnění, která stojí v těsné blízkosti místa, kde stávala rodná chalupa Otakara Štáfla. V této „Štáflově baště“ najdeme šest z původních osmi plastických obrazů ze života Karla Havlíčka.

Zdroj: cs.wikipedia.org