hlavní strana o galerii
nápověda kontakt
Detailní informace o výtvarném díle

Autor:Milada Marešová
Název:Na procházce
Technika:litografie / papír
Období vzniku:2. třetina 20. stol.
Rozměr tisku:17,5 x 11 cm
Rozměr papíru:21 x 15 cm
Stav:

velmi dobrý

Poznámka:

Signováno tužkou, volný list (nerámováno).

Cena:PRODÁNO / SOLD
zeptat se zobrazit všechna díla tohoto autora
kosik Nákupní košík  

Informace o autorovi

Milada Marešová (16. 11. 1901, Praha – 19. 2. 1987, Praha)

Česká malířka, kreslířka, grafička a ilustrátorka. Studovala nejprve na Uměleckoprůmyslové škole, pak u Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných umění (od roku 1919). V rámci studií se dostala do Berlína a Paříže, kde v roce 1923 navštěvovala přednášky Františka Kupky. První samostatnou výstavu měla v Topičově salonu v Praze v roce 1925. Do uměleckého světa ale výrazně vstoupila až výstavou v Aventinské mansardě (1930).

Za spolupráci s ilegálním časopisem V boj Vojtěcha Preissiga byla v roce 1940 zatčena a odsouzena k 12 letům vězení za urážku Třetí říše. Po skončení 2. světové války pracovala především v oboru dětské ilustrace. Malovat znovu začala na počátku 60. let po návratu z cesty do Číny. Poslední obrazy nakreslila v roce 1983, ke konci života jí bránila v práci Alzheimerova nemoc.

Milada Marešová se svým malířským názorem přiblížila německé Nové věcnosti (Die Neue Sachlichkeit). Dále byla inspirována malíři Picassem, Boschem a Henrim Rousseauem. Rané obrazy vykazovaly obecné znaky sociálního umění 20. let. Tematicky autorka čerpala ze života měst Paříže a Prahy, nechyběly ani figurální přírodní náměty.

Zdroj.: cs.wikipedia.org, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2002