hlavní strana o galerii
nápověda kontakt
Detailní informace o výtvarném díle

Autor:Jiří Jelínek
Název:Kunětická hora
Technika:olej / plátno
Období vzniku:1933
Rozměr:50,5 x 58,5 cm (70 x 62 cm včetně rámu)
Stav:

velmi dobrý

Poznámka:

Signováno vlevo dole, autorsky vročeno na rubové sraně plátna.

Cena:Kč 22.000,-      EUR?
Cena dopravy:150,- (při platbě předem - Česká pošta)
150,- (při platbě dobírkou - Česká pošta)
 Pro slovenské zákazníky     For foreign customers
zeptat se zobrazit všechna díla tohoto autora
kosik Nákupní košík  

Informace o autorovi

Jiří Jelínek (* 12. 8. 1901 Králův Dvůr † 30.12.1941 koncentrační tábor Mauthausen)

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde od roku 1920 do roku 1926 prošel všeobecnou školou u profesorů Vlaho Bukovace a Jakuba Obrovského, i speciálkou Karla Krattnera. Jeho hledání vedlo k Devětsilu, kde vystavoval v roce 1923. V letech 1929 a 1930 žije v Paříži, kde je žákem Františka Kupky. V té době se stává členem významné umělecké skupiny a s touto společností úspěšně vystavuje.

V polovině třicátých let maluje Španělku, symbol antifašistického boje. Tragika našeho národního osudu se odráží v jeho dílech Rok 1938 a Plačící žena. Zralost Jelínkova díla se projevuje na výstavách ve Zlíně. Na prvním salonu má olej Dynamika barevných protikladů, ve třetím salonu už má sociální kresbu Dělník. Na výstavě berounských výtvarníků v roce 1939 zaujal kresbou Mladý kovák. Od roku 1941 se stává řádným členem spolku výtvarných umělců Mánes.

Jeho jméno se vyskytuje vedle jmen udávajících směr našemu výtvarnému životu. Vedle figurálních kompozic se setkáváme i s jeho zátišími a krajinami. Realizoval se též jako knižní grafik. Jeho životní osudy s tragickým koncem v koncentračním táboře Mauthausen dosvědčují Jelínkovu charakterovou vyhraněnost i uměleckou nesmlouvavost.

Zdroj: Nový slovník československých výtvarných umělců, berounskyregion.cz