hlavní strana o galerii
nápověda kontakt
Detailní informace o výtvarném díle

Autor:Jan C. Vondrouš
Název:V přístavu
Technika:lept / ruční papír
Rok vzniku:1933
Rozměr tisku:16,5 x 12 cm
Rozměr papíru:27,7 x 20,3 cm
Stav:

velmi dobrý stav

Poznámka:

Volný list (nerámováno), signováno a vročeno tužkou.

Cena:PRODÁNO / SOLD
zeptat se zobrazit všechna díla tohoto autora
kosik Nákupní košík  

Informace o autorovi

Jan C. Vondrouš (* 24. 1. 1884, Chotusice u Čáslavi)

Malíř a grafik. Od roku 1893 působil v Americe, kde studoval na Akademii umění v New Yorku u prof. F. Jonese, Edgara M. Warda, Geo. W. Maynarda a absolvoval školu leptařskou pod vedením prof. Jamesa D. Smillie. Roku 1904 opustil adademii a šel do rybářské osady Provincetownou v Massachusetts. Tam vznikly jeho první mimoškolské lepty. Nějaký čas pracoval a kreslil v redakci New York Times, tvořil obálky, ilustrace a reklamní kresby. Maloval a leptal v Gloucesteru, Bostonu, v přístavním okolí New Yorku. Má zvláštní zálibu pro přístavní motivy.

Roku 1920 se vrací do Prahy, odtud odjíždí v letech 1920 - 1921 dvakrát do Belgie. Roku 1924 je potřetí v Benátkách, roku 1927 v Paříži. Posléze se u Vondrouše objevila touha zhodnotit náměty technické a průmyslové. Vznikla řada černých i barevných leptů z Baťových závodů ve Zlíně. Po skončení druhé světové války vznikají lepty Klatov, Čáslavi a Hodonína, kde svou přesnou leptařskou technikou sleduje zejména náměty architektonické. Mnohá poučení získal Vondrouš z grafiky Whistlerovy, Pennellovy a Brangwynovy.

Souborně vystavoval Jan C. Vondrouš ve Vídni (1915), New Yorku (1917 a 1922), v Bostonu (1924), v Milwaukee (Art Institute), v Beloit, v Lawrence, Kansas (1924), v St. Paul (1925), v San Franciscu (1927). Dále v USA na výstavách Chicago Society of Etchers v Chicagu, v Los Angeles a mnoha dalších. U nás pravidelně s "Mánesem" a "Hollarem" v Praze, v Brně v pavilonu KVU Aleš atd.

Jan C. Vondrouš získal medaile za lepty na Světové výstavě Panama Pacific v San Franciscu 1915 a na mezinárodní výstavě ve Filadelfii 1926. Je zastoupen v Národní galerii v Praze, soubory jeho grafických listů jsou ve sbírkách ve Washingtonu, N. Yorku, Chicagu, Cambrige, Londýně (British Museum), v Paříži, Bringhtonu, v Berlíně (Kupferstich-Kabinet), Madridu a jinde.

Zdroj: Nový slovník československých výtvarných umělců, 2000 (výběr z obsáhlého textu)