hlavní strana o galerii
nápověda kontakt
Detailní informace o výtvarném díle

Autor:Antonín Kameník
Název:Žal
Technika:dřevoryt / papír
Rok vzniku:kolem roku 1930
Rozměr tisku:16 x 13 cm
Rozměr papíru:27 x 21 cm
Stav:

Na horním okraji vodní skvrna, jinak dobře zachováno.

Poznámka:

Volný list (nerámováno), signováno tužkou.

Cena:PRODÁNO / SOLD
zeptat se zobrazit všechna díla tohoto autora
kosik Nákupní košík  

Informace o autorovi

Antonín Kameník (11. 12. 1886, Krahuleč u Telče - 18. 3. 1959, Prostějov)

Akademický malíř, grafik, ilustrátor a středoškolský pedagog.

V letech 1907 až 1912 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Vlaho Bukovace a Františka Ženíška. V Praze získal dostatek teoretických znalostí, které ještě znásobil studijními cestami v zahraničí (Itálie, Francie, Španělsko, Německo). Po škole působil krátce jako profesor na reálce v Telči a Litovli. Za první světové války absolvoval vojenskou službu, následně v Prostějově vyučoval v letech 1919 až 1941 výtvarnou výchovu na místní reálce. Podařilo se mu zde vychovat řadu nadaných žáků (Alois Fišárek, Karel Vaca, Bohouš Čížek). Antonín Kameník se věnoval i kulturně organizátorské a společenské činnosti. Podílel se na založení Klubu přátel umění, výtvarného spolku Reysek, byl členem rady prostějovské umělecké galerie. V Prostějově žil profesor Kameník až do své smrti v roce 1959.

Ve vlastní výtvarné tvorbě se Antonín Kameník zaměřil zejména na grafiku (linoryt, dřevoryt, kovoryt, suchou jehlu, drobnou a užitkovou grafiku), ale používal i techniky akvarelu, olejomalby, tempery nebo perokresby. Mimo to tvořil sádrové a kamenné plakety, busty, sošky, umělecké plakáty, čestné diplomy, prapory, pamětní desky a scénické výpravy. Oblast jeho zájmu zahrnovala i knižní úpravu, tvořil exlibris převážné s lyrickými motivy a ilustroval několik knih. Kameníkovi se podařilo portrétovat několik významných osobností, např. prostějovského starostu Ondřeje Přikryla, básníka Jiřího Wolkera nebo hudebního skladatele Vladimíra Ambrose. Maloval také krajinné náměty, lesní motivy nebo architekturu. Množství jeho obrazů nese motivy z města a okolí Prostějova či Drahanské vysočiny.

Antonín Kameník byl členem Svazu českých výtvarných umělců, účastnil se světové výstavy plakátů. V Prostějově byl pravidelně zastoupen v kolektivních výstavách výtvarných umělců, několikrát zde vystavoval samostatně (1956, 1968, 1987 a 2000). Jeho dílo dnes vlastní řada sběratelů, část Kameníkovy tvorby se nachází ve sbírkách Muzea Prostějovska.

Zdroj: Tomáš Cydlík, Týdeník Prostějovska, 2009